top of page

שחיית תינוקות

שחיית תינוקות היא פעילות משותפת להורים ולתינוקות

הפעילות מיועדת לתינוקות החל מגיל שלשה חודשים ונמשכת לאורך כל השנה. כן גם בחורף כשקר אצלנו ממש קיץ. במיוחד כשקר כייף כל כך לבוא למקום חמים ונעים "לקלף" את כל השכבות שבהם עטופים הקטנטנים ולתת להם הזדמנות להכיר את גופם, ולנו ההורים ליהנות מהמגע הרך והחמים של ילדינו הרכים הכי קרוב שאפשר.

פעילות שחיית התינוקות ב"גלים" היא חווייתית ומרגשת להורים ולקטנטנים כאחד, מלווה בהרבה גירוים ומשחקים המותאמים לילדים לפי גילם ואבני הדרך בהתפתחותם.

בהתחלה כשרק מתחילים בחוג - מה שבדרך כלל קורה בגיל סביב 3 חודשים אנחנו משבצים אתכם ליום ושעה שהכי מתאימים לכם.

הקבוצות בחוג הן קטנות, הומוגניות ומחולקות לפי גילאי התינוקות.

בדרך כלל תינוקות נושאים איתם זיכרון מן הרחם והמים החמימים מהווים עבורם סביבה טבעית ונעימה והם נכנסים לבריכה בהנאה מרובה ולוקחים איתם את הוריהם לחוויה קסומה ומיוחדת, חוויה שמשותפת להם בלבד.

שחיית תינוקות ב"גלים" נמשכת כחצי שעה ביחד עם הורה במים. חצי שעה של זמן איכותי שבמהלכו נרקמת בין הילד להורה מערכת יחסים מיוחדת במינה הרחק משגרת היום יום.

ההורה לומד להכיר את ילדו במים והילד לומד לבטוח ולסמוך על ההורה עד לפיתוח יכולת עצמאות במים. אחד הדברים החשובים ביותר בחוג שחיית תינוקות הוא עקביות, התמדה והרבה אורך רוח. חוג שחיית תינוקות הוא תהליך ארוך והדרגתי. ההתייחסות לכל ילד היא כאינדיבידואל בקבוצה ואנו ב"גלים" מלווים אותו לפי צרכיו וקצב התקדמותו האישית במים.

פעילות שחיית תינוקות מתאימה לילדים עד גיל שלוש . כל שיעור מותאם לפי רמת הילדים התקדמותם ויכולותיהם. בסביבות גיל 3 הילדים הצעירים עוברים לשיעורים ללא הוריהם ואנחנו מתרגשים כל פעם מחדש לחזות בילדים ובהורים קוטפים את הפירות של התהליך שנבנה עם הזמן. אנחנו תמיד נדהמים לראות איך ילדים כל כך צעירים שוחים באופן עצמאי ומלא בטחון במים, ועם כישורי הישרדות מופלאים.

קצת על התהליך אצלנו ב"גלים":

שחיית תינוקות צעדים ראשונים

כמובן שלא הכול מתאים לכולם ולכן הפעילות של שחיית תינוקות תשתנה מקבוצה לקבוצה ותתחלק לרמות שונות. בקבוצות של גילאי סביב 3 חודשים נעבוד הרבה על חיזוק שרירים עיקריים וחשובים להתפתחות הראשונית כמו חגורת כתפיים, שרירי ראש וצוואר ונעבוד על רוטציות שונות ולהגדלת טווחים שניתן להגיע אליהם רק במים.

במיוחד בחורף כאשר הפצפונים לבושים ועטופים התנועה שלהם מוגבלת ולכן חוג שחיית תינוקות מאפשרת להם לנוע בחופשיות ומשחררת אותם מהסרבול החורפי. תינוקות רכים נכנסים למים בטבעיות לגמרי, המים החמים, התמיכה, המגע של ההורה שאוחז בתינוק והתנועה האקטיבית תוך כדי שיעור כל אלה ועוד יוצרים סביבה וחוויה חדשה לתינוק שמאפשרת לו להגיע לטונוס שרירים נכון ומאוזן שיוביל לשיפור המוטוריקה וישפיע על ההתפתחות הרגשית רבות. התינוקות לומדים באופן הדרגתי ומותנה לעצור את הנשימה לכמה שניות ולצלול. (אגב זה הזמן בו אנחנו נדאג לצלם מתחת ומעל למים בכדי להנציח בשבילכם את הרגעים המדהימים של הקטנטנים).


חוג שחיית תינוקות ב"גלים" מלווה בשירים שחוזרים על עצמם והופכים מוכרים היטב (גם להורים שמפזמים שוב ושוב את שירי הבריכה באמבטיה) מה שמאפשר לקטנטנים במהלך הפעילות להרגיש בסביבה מוכרת ובטוחה ונותנת לו חופש להתפתח קוגניטיבית ורגשית.

כאשר צברתם קצת פז"מ ואתם כבר כמה חודשים בחוג שחיית תינוקות..
אפשר לראות כבר ניצנים של התחלה, התינוקות שלכם ירגישו בטוחים במים, יצללו ויישארו מתחת לפני המים זמן ארוך יותר וכשתוציאו אותם מהמים הם יצאו וימשיכו בשיא הטבעיות.. לעיתים אף יחייכו בהנאה, ייהנו מהשירים המוכרים וישתתפו במשחקי ההשפרצות.. ואתם, תרגישו את הביטחון שהולך ונבנה, את תחושת הביטחון שנטעתם בילדכם והתחלה של שיתוף פעולה. כשהקטנטנים גדלים בתהליך גם השיעורים מתחילים להיות יותר מגוונים ולומדים כל הזמן דברים חדשים. כאשר הקטנים מתחילים לזחול וללכת אופי השיעורים קצת משתנה. עדיין נשארו אותם השירים אבל אליהם יצטרפו שירים ומשחקים חדשים, התרגילים יעלו דרגת קושי והאתגר יהפוך גדול יותר.

עוד מעט מגיעים לזמן קצירת הפירות בחוג שחיית תינוקות המפתח להצלחה הוא התמדה וסבלנות. הילדים שלנו בשנותיהם הראשונות סופגים ולומדים הכול ואם השקעתם והתמדתם בקרוב תקצרו את הפירות. ב"גלים", החל מגיל שנתיים אנחנו מתחילים ללמד את הילדים תנועות רבות מעולם השחייה. כמובן שהכול נעשה תוך כדי כייף גדול ומשחק. הפעילויות במהלך השיעור נהיות יותר מורכבות ודורשות יכולות מים גבוהות. תחושות הסיפוק וההצלחה של הילדים עצומות והילדים מאד גאים ביכולות שלהם. הילדים בדרך כלל כבר מכירים היטב את חבריהם לקבוצה. בכל קבוצה תמיד ניתן לזהות את הגרעין החזק של הקבוצה ובדרך כלל נוצר חיבור מאד מיוחד וחברויות של ההורים בקבוצה עד כדי בילוים משותפים ביחד, מעבר לשעות חוג שחיית תינוקות. פעמים רבות אנחנו עדים לחברויות שנרקמות לאורך השנים בין ילדי הקבוצה שגדלו ביחד ובין ההורים עצמם בקבוצה.

זמן קצירת הפירות

אם הגעתם עד הלום אז אתם הורים מאד גאים ומאושרים. בסביבות גיל שלוש ילדי חוג שחיית תינוקות מתחילים בשיעורים ללא הורים. רוב ההורים שמחים לתלות את הבגד ים ( אלא אם שריינו לעצמם דור המשך חדש בבריכה) ומאד גאים בקטנטנים העצמאים שמופיעים מולם.

הילדים עצמם חווים מצד אחד אושר גדול מהיכולות העצמאיות שלהם במים ומצד שני חווים פרידה לא פשוטה מהוריהם שעד לרגע זה היו שם בכל רגע נתון. המעבר מחוג שחיית תינוקות לפעילות ללא הורים היא הדרגתית. המדריכה שמלווה את הילדים כבר כמה שנים מאד נהנית לקצור את הפירות וביחד בונים דרך חדשה במים. השיעורים ללא ההורים במים נמשכים שלוש רבעי השעה וקצת כמו כיתה א' הכול קורה לאט ובעדינות, עד שנכנסים לתלם. פעילות שחיית תינוקות בקבוצות ללא הורים נמשכת עד גיל 5. במהלך השנתיים האלו הילדים לומדים את תנועות השחייה ולומדים לשרוד ולהסתדר באופן עצמאי במים. בסביבות גיל 5 יעברו הילדים לחוג שחייה.

הצוות ב"גלים"
אנחנו מאד גאים לספר על הצוות שלנו: רכזת החוג לשחיית תינוקות היא ורד אבידן והיא נותנת מענה לכל דבר הקשור בפעילות בבריכה. בחוג שחיית תינוקות יש לנו מספר מדריכות כאשר כולן עובדות שנים רבות במים בקבוצות של הורים וילדים. רובן אמהות לילדים משלהם ויודעות לתמוך וללוות כל ילד והורה לפי צרכיהם האישיים בקבוצה. המדריכות שלנו עובדות בצוות ובשיטה ייחודית לנו ב"גלים". למרות שיש לנו הרבה ילדים בחוג שחיית תינוקות, בשבילינו כל ילד הוא עולם ומלואו . כל אחד מהם הוא יחיד ומיוחד במינו ואנחנו מתרגשים כל פעם מחדש עם כל הצלחה של ילד והורה. ההצלחה שלהם היא ההצלחה שלנו.


ב"גלים" אנו מקיימים בנוסף לשחיית תינוקות, גם חוגי שחיה, טיפולים במים (הידרותרפיה), התעמלות נשים במים ועוד. 

מה עם תמונות ?!
בכל כמה חודשים ולבקשת ההורים, מתקיימים בבריכה צילומים מתחת למים ע"י מדריכת שחיה וצלמת. זאת על מנת לאפשר מקסום והנצחה מדויקת של אותו מאורע חשוב ! אפשר להזמין תמונות, לוחות שנה, מגנטים ועוד..

אמא ! אבא ! אתם עוד פה ? צרו איתנו קשר, לכל שאלה שעולה, ובכדי לקבוע שיעור התנסות..

baby.png
bottom of page